گودوت

دلایلی برای استفاده از گودوت

وب و نرم افزار/ بازی سازی دوشنبه, 26 آبان 1399 رضا قدیری

یکی از سوالات معمول و پر تکرار علاقه‌مندان به بازی‌سازی و کسانی که به تازگی با موتور بازی‌سازی گودوت آشنا می‌شوند این است که چرا باید از گودوت به جای سایر موتورهای بازی‌سازی مثل یونیتی استفاده کرد؟ در این مطلب من قصد دارم دلایلی که باعث شده گودوت را به عنوان موتور بازی‌سازی اصلی خود انتخاب کنم را مطرح کنم.

توجه کنید که همانطور که گفته شد در این مطلب قرار نیست گودوت را بهتر یا بدتر از سایر موتورهای بازی‌سازی بدانیم بلکه تنها می‌خواهیم دلایلی که شاید شخصی و سلیقه‌ای باشند را بررسی کنیم. اگر شما هم مایل هستید این دلایل که گودوت را به موتور بازی‌سازی مورد علاقه من تبدیل کرده‌اند بدانید تا پایان این مطلب با من همراه باشید.

معرفی گودوت

مفت و مجانی بازی بساز

قیمت همیشه مهم است، حتی در مورد موتور بازی‌سازی و نرم افزارها. با اینکه در ایران عموم مردم از نرم افزارها رایگان استفاده می‌کنند و حتی این کار را یک ویژگی مثبت و امکان خارق العاده می‌دانند که مردم جهان از آن محرومند و تنها مردمانی از سرزمین پارس به این فرمول منحصر به فرد دسترسی دارند اما حداقل من ترجیح می‌دهم تا حد امکان از نرم‌افزارهای رایگان استفاده کنم و رعایت کپی رایت را یک الزام می‌دانم.

حالا گودوت آمده تا به صورت کاملا رایگان و بدون پرداخت هیچ حق اشتراک یا خریدی به ما اجازه ساخت انواع بازی‌های دو بعدی و سه بعدی را بدهد. جدای از اینکه با استفاده از گودوت بدون پرداخت هیچ پول یا استفاده از هرگونه کرک و ضایع کردن حقوق توسعه دهندگان می‌توانیم از این موتور بازی‌سازی استفاده کنیم، اگر روزی بخواهیم پا به بازار بین المللی بگذاریم حداقل استرس و مشکلی بابت لایسنس موتور بازی‌سازی نخواهیم داشت.

ساخت بی‌نهایت object با position رندم در انجین گودوت (Godot)

آزاد و متن باز

به عنوان یک طرفدار دنیای نرم افزارهای آزاد همیشه علاقه و کشش بیشتری به نرم افزارهای آزاد دارم. فلسفه و ایده اصلی که ماهیت نرم افزار آزاد را شکل داده‌اند برای من بیش از اندازه زیبا و قابل احترام است. پس من گودوت را به انجین‌های تجاری ترجیح می‌دهم.

جدای از علاقه شخصی این که می‌توانید آزادی و حق انتخاب کامل در ابزار کار خود داشته باشید، در توسعه مشارکت کنید و حتی برای خودتان یک نسخه اختصاصی از گودوت داشته باشید بسیار مهم است و گودوت را چند قدم بیشتر جلو میندازد. علاوه بر نکاتی که ذکر شد با استفاده از گودوت شما می توانید جزوی از کامیونیتی نرم‌افزار آزاد باشید و همیشه خیالتان بابت توسعه و حل مشکلات گودوت راحت باشد. تضمینی که جامعه کاربران می‌توانند برای آینده و پیشرفت گودوت بدهد چندبرابر قوی‌تر، موثرتر و سریع‌تر از نرم افزارهای تجاری است.

آموزش گودوت

زبان‌های برنامه نویسی گسترده و ساده

چه خوشتان بیاید چه نه برای ساخت بازی شما باید برنامه‌نویسی کنید و با کدها درگیر شوید. پس چه بهتر که این زبان برنامه نویسی، زبانی ساده و سطح بالا مثل GdScript باشد. مطمئن باشید از نظر سادگی زبان برنامه‌نویسی گودوت، به عنوان مثال، از یونیتی ساده‌تر است و این یعنی راحتی و سرعت توسعه بیشتر. جدای از این GdScript بسیار به پایتون شبیه است و برای من که زبان برنامه‌نویسی اصلیم پایتون است، گودوت با Gdscript قدرتمندش حکم جواهر را دارند.

ضمن اینکه شما در گودوت می‌توانید با C++ یا C# هم کار کنید و به سادگی می‌توانید از زبان‌های دیگری مثل Rust یا هر زبان دیگری در گودوت استفاده کنید. به این گستردگی زبان‌های برنامه نویسی visual scripting هم اضافه کنید.

ساخت پروژه Head Football در انجین Godot

سبک و کم حجم

برای استفاده از موتورهای بازی‌سازی مثل یونیتی و آنریل باید فایل نصبی چند گیگی دانلود کنید و روی دستگاه خود نصب کنید که جدای از حجم دانلود فضای زیادی از دستگاه شما را هم اشغال خواهند کرد. اما گودوت اینطور نیست! برای اجرای گودوت کافی است یک فایل پنجاه مگابایتی را دانلود کنید، آنزیپ کنید و بدون نیاز به نصب و تنها با یک دبل کلیک ساده اجرا کنید. مثل آب خوردن!

جامعه کاربران

با اینکه گودوت جامعه کاربران بسیار کوچکی دارد و وسعت این جامعه در مقابل کاربران یونیتی بسیار کوچک‌تر است اما فضای موجود در بین کاربران گودوت بسیار بهتر است. حداقل از نظر من!

به عنوان کسی که هم در جامعه کاربران یونیتی و کانستراکت و هم در جامعه کاربران گودوت بوده، جامعه کاربران گودوت را دوست داشتنی‌ و دوستانه‌تر می‌دانم. جدای از این یادمان نرود که جامعه کاربران گودوت در واقع جمعی از کاربران نرم افزارهای آزاد به شمار می‌آیند و این میزان مشارکت و همدلی بین کاربران را چندبرابر می‌کند و تا امروز جامعه کوچک گودوت ایران را بسیار کاربردی‌تر و موثرتر و مفیدتر دیده‌ام.

آموزش فارسی گودوت

تا اینجا حداقل برای من همه چیز به نفع گودوت سنگینی می‌کند. البته دو نکته منفی در مورد گودوت وجود دارد که لازم می‌دانم این دو نکته هم در این مطلب ذکر کنم:

 1. آموزش‌های فارسی و کاربردی برای گودوت کم‌یاب و در بسیاری از موارد نایاب هستند.

 2. در حال حاضر تقریبا هیچ شرکتی در ایران از گودوت به عنوان موتور بازی‌سازی خود استفاده نمی‌کنند و شاهد انحصار و سلطه کامل یونیتی هستیم.

برای مورد اول ما در جامعه گیک‌های کامپیوتر با ارائه مطالب و ویدیوهای آموزش گودوت تا حد توان سعی در بهبود شرایط داریم و این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت و مطمئن باشید در آینده مشکلی از بابت منابع و آموزش به زبان فارسی وجود نخواهد داشت.

گودوت 4؛ انقلابی در بازی‌سازی آزاد

اما مورد دوم تا حد زیادی غیر قابل تغییر است و حداقل تا سال‌ها یونیتی برای شرکت‌ها گزینه اول خواهد بود. پس اگر هدف شما کار به عنوان برنامه نویس بازی در شرکت‌های بزرگ است بهتر از به سراغ یونیتی بروید. اما اگر می‌خواهید بازی‌های خودتان را توسعه دهید و ایده‌هایی که دارید را پیاده کنید گودوت با توجه به سرعت، سادگی و رایگان بودن می‌تواند بهترین گزینه برایتان باشد.

امیدوارم مواردی که در این مطلب ذکر شد برایتان مفید بوده باشد. در این مطلب سعی کردم از هرگونه نگاه متعصبانه دوری کنم و تنها تجربیات و دلایل شخصی خود را ذکر کنم.

شما هم می‌توانید نظر خودتان را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید و دلایل خود برای انتخاب کردن یا نکردن گودوت را در بخش نظرات مطرح کنید.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

رضا قدیری

هم-بنیان گذار و مدیر فنی CGC

Full Stack Developer / دانشجوی مهندسی نرم افزار / علاقه‌مند به بازی‌سازی / دوست دار دنیای آزاد

برنامه نویس Python و تازه وارد در JavaScript


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید