تفاوت رم‌های DDR۳ و DDR$

تفاوت انواع رم (RAM)

مقالات/ سخت افزار شنبه, 16 اسفند 1399 رضا قدیری

وقتی می‌گوییم رم (RAM) به درستی مشخص نیست به چه اشاره می‌کنیم، به هر حال DDR4، DDR3 و DDR5 نسل‌ها و گونه‌هایی از رم هستند.

توجه به مشخصات رم در کامپیوتر بسیار مهم است زیرا هر چند سال یک بار نسلی جدید از رم‌ها عرضه می‌شوند و به عنوان استاندارد بازار پذیرفته می‌شوند.

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر، ما در مورد تمام تفاوت‌های موجود بین نسل‌های رم در توضیح خواهیم داد. اگر علاقه‌مند به دنیای کامپیوتر و به ویژه سخت افزار هستید تا پایان این مطلب با من همراه باشید.

تفاوت انواع رم

DDR به چه معناست؟

DDR خودش به معنای Double Data Rate اشاره می‌کند. البته از نظر فنی Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory نام اصلی DDR است که در مورد این مفهوم پیش از این در این مطلب به طور مفصل توضیح داده‌ایم. به هر حال ما از مخفف آن یعنی DDR SDRAM استفاده می‌کنیم.

DDR (یا DDR1) نسل اول رم‌های ارتقا یافته بود. قبل از آن رم‌ها Single Data Rate یا SDR بودند. از همان موقع و به مرور زمان رم‌های DDR2، DDR3 و DDR4 توسعه داده شدند. هر نسل سریعتر و موثرتر از نسل‌های قبل از خود کار می‌کند. DDR5 نسل بعدی رم خواهد بود.

مقایسه انواع رم

در حال حاضر بیشتر کامپیوترهای پیشرفته و مدرن برای استفاده از DDR4 ساخته شده‌اند و با نسل‌های گذشته سازگار نیستند. همچنین اگر شما مادربرد قدیمی‌تری دارید که از رم DDR3 استفاده می‌کند شما نمی‌توانید رم DDR4 را با موفقیت در آن کامپیوتر بدون جایگزینی مادربرد قدیمی نصب کنید. به همین شکل اکثر مادربردهای کامپیوترهای مدرن هم نمی‌توانند از رم‌های DDR3 یا DDR2 استفاده کنند. پس قبل از اینکه برای تعویض و خرید رم جدید اقدام کنید از اینکه مادربرد شما آن را پشتیبانی می‌کند مطمئن شوید.

برای دیدن چگونگی رشد و تکامل DDR RAM در بیشتر پارامترها به جدول پایین نگاهی بندازید:

RAM

Release Date

Voltage

Bandwidth

Prefetch

SDR

1993

3.3V

1.6 GB/s

1n

DDR (DDR1)

2000

2.5/2.6V

3.2 GB/s

2n

DDR2

2003

1.8V

8.5 GB/s

4n

DDR3

2007

1.3/1.5V

17 GB/s

8n

DDR4

2014

1.2V

25.6 GB/s

8n

DDR5

2019

1.1V

32 GB/s

8/16n

قطعا در این مطلب ما صرفا در مورد رم‌های DDR4، DDR3، و DDR5 صحبت خواهیم کرد زیرا سایر پروتکل‌های رم منسوخ شده‌اند. در حالی که هنوز می‌توان کامپییوتر‌هایی را پیدا کرد که از DDR3 استفاده می‌کنند.

گرچه تکنولوژی DDR5 اکنون در دسترس است اما تعداد محدودی از این رم توسط تعداد کمی(انگشت شمار) از شرکت‌ها تولید شده‌اند. علاوه بر این مدت زیادی هم طول خواهد کشید که Intel و AMD مادربردهایی با قابلیت پشتیبانی از DDR5 عرضه کنند.

راهنمای خرید رم کامپیوتر

تفاوت بین DDR3، DDR4 و DDR5

اگر به جدولی که در بالا بود نگاه کرده باشید خواهید دید که عملکرد هر نسل از DDR به شکل قابل توجهی نسبت به نسلل‌های قبلی افزایش یافته است. برخی از این آمارها مثل bandwidth (پهنای باند) تقریبا از نسلی به نسل دیگر دو برابر می‌شود در حالی که سایر موارد مثل ولتاژ همچنان در حال بهبود هستند.

هر کدام از پارامترهایی که ما در جدول بالا آوردیم هدف متفاوتی دارند که در ادامه این پارامترها را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • پهنای باند (Bandwidth)

پهنای باند کامپیوتر شما با استفاده از پارامترهای مختلفی محاسبه می‌شود. به زبان ساده هرچه سرعت رم شما بیشتر باشد عملکرد بهتری خواهد داشت. با اینحال در نظر داشته باشید که رم DDR4 تقریبا همیشه سریعتر از رم‌های نسل قبل است.

علاوه بر این به یاد داشته باشید که حجم رم شما هم باعث ایجاد تفاوت خواهد بود. رم بیشتر همیشه بهتر از رم سریعتر است. برای مثال اگر شما رم 32 گیگ 2400 MHz داشته باشید در اکثر مواقع بهتر از رم 16 گیگ 3600 MHz خواهد بود.

وقتی رم DDR4 با قابلیت‌هایش به بازار آمد بسیار گران بود و برای مدت طولانی نمی‌شد خریداری شدن نسل جدید رم را به جای DDR3 برای بیشتر کاربران تضمین کرد. احتمالا وقتی DDR5 هم در دسترس کاربران عادی قرار بگیرد و بیشتر جابیفتد این مورد صادق خواهد بود.

تاثیر پهنای باند بر عملکرد رم

 

 • ولتاژ

 

به عنوان یک قانون عمومی هر چه میزان ولتاژ RAM بیشتر باشد آن رم عملکرد بهتری هم خواهد داشت (البته طی یک نسل). اما مشکلی که وجود دارد این است که RAM با ولتاژ بالاتر گرمای بیشتری هم تولید می‌کند. توجه داشته باشید که ضروری است ولتاژ RAM شما با مادربردتان مطابقت داشته باشد.

ممکن است مادربرد شما از تغییرات ولتاژ پشتیبانی کند و در نتیجه آن دامنه RAM بیشتری برای انتخاب داشته باشید. اما بهتر است قبل از خرید یا تغییر رم محدودیت‌های مادربرد خود را چک کنید. البته بعضی رم‌ها با میزان ولتاژ پایین یا بسیار پایین وجود دارند که کمک می‌کنند گزینه‌های بیشتری داشته باشید.

معرفی انواع رم DDR

 

یکی از پارامترهایی که ما در جدول ذکر نکردیم سایز است. باور کنید یا خیر رم‌های DDR3، DDR4 و DDR5 شکل‌های مختلفی دارند. این تفاوت به صورت عمدی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کاربران رم اشتباه را بر روی مادربردهای خاص نصب نمی‌کنند.

 

این به معنای این است که اگر مادربرد خود را خریده‌اید باید اطمینان حاصل کنید که رمی که برای خرید در نظر دارید با مادربردتان سازگار است.

پارامتر دیگری که در جدول ذکر نکردیم Latency یا تاخیر است. Latency برای محاسبه پهنای باند در یک رم خاص استفاده می‌شود.

ما Latency را در جدول نیاوردیم زیرا Latency بین رم‌های DDR3 و DDR4 بیشتر اوقات برای کاربران عادی مهم نخواهد بود.

در حالی که بیشتر تراشه‌های DDR4 تاخیر کمی بیشتر نسبت به DDR3 دارند اما پیشرفت‌های دیگر که عملکرد تراشه‌ها را افزایش داده‌اند موثر تر از تاخیر هستند.

تفاوت SSD و HDD

در این مطلب سعی شد تفاوت انواع رم‌های DDR به طور خلاصه و با زبان ساده بیان شود. در آینده به بررسی بخش‌های دیگر سخت افزار خواهیم پرداخت.

 

 


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

رضا قدیری

هم-بنیان گذار و مدیر فنی CGC

Full Stack Developer / دانشجوی مهندسی نرم افزار / علاقه‌مند به بازی‌سازی / دوست دار دنیای آزاد

برنامه نویس Python و تازه وارد در JavaScript


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید