مقایسه جنگو (django) و فلسک (Flask)

مقایسه جنگو و فلسک؛ تقابل فریمورک‌های وب پایتون

وب و نرم افزار/ Backend شنبه, 05 مهر 1399 رضا قدیری

پایتون یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی است که در سال‌های اخیر توانسته تعداد زیادی از برنامه نویسان و فعالین حوزه کامپیوتر را به خود جذب کند. پایتون یکی از سطح بالاترین زبان‌ها به شمار می‌رود و در عین سادگی قدرتمند است و در حوزه‌های بسیاری کاربرد دارد.

با پایتون می‌توانید در علم داده فعالیت کنید، به هوش مصنوعی ورود کنید و یا در وب فعالیت کنید. این زبان قدرتمند و پرطرفدار را می‌توان زبان برنامه نویسی‌ای همه کاره دانست که با آن می‌توانید در اکثر حوزه‌ها فعالیت خود را شروع کنید.

اگر علاقه مند به دنیای وب و طراحی وب اپلیکیشن‌ها باشید، دنیای پایتون دو گزینه کاربردی پیش روی شما قرار می‌دهد: جنگو (django) و فلسک (Flask)

جنگو و فلسک دو فریمورک وب هستند و این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید با پایتون سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های قدرتمندی بنویسید.

اما تفاوت‌ جنگو و فلسک در چیست و کدام یک گزینه بهتری هستند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد و تفاوت‌های دو فریمورک محبوب پایتونی یعنی جنگو و فلسک را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه جنگو و فلسک

جنگو و فلسک چی هستند؟

ابتدا برای اینکه بتوانیم بهتر جنگو و فلسک را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است ببینیم این دو فریمورک چه ویژگی‌هایی دارند و چه فلسفه‌ای در طراحی آن‌ها وجود داشته است. پس بیایید نگاهی به ماهیت این دو فریمورک پایتونی بیندازیم.

جنگو

جنگو (django) یک فریمورک آزاد و متن باز پایتونی برای توسعه وب است. جنگو از الگو یا ساختار Model-View-Template (MVT) برای توسعه استفاده می‌کند. جنگو در سال 2003 توسط Adrian Holovaty و Simon Willison ساخته شد. جنگو ساخته شد تا ابزاری ساده برای توسعه وب باشد و تمرکز اصلی این ابزار بر روی سرعت، قابل استفاده مجدد بودن بخش‌های مختلف و کدهای کمتر است.

طراحی جنگو تحت تاثیر برخی فریمورک‌ها که پیش از این ساخته شده‌ بودند مثل Zope و Plone بوده و خود جنگو هم توانسته الهام بخش بسیاری از فریمورک‌ها که پس از متولد شدن جنگو ساخته شدند مثل Pyramid و Web2py باشد.

جنگو

فلسک

فلسک (Flask) یک فریمورک کوچک یا microframework است که شروع قدرتمند و شگفت آوری داشت و در واقع به عنوان دروغ اول آپریل (همان دروغ سیزده ما ایرانی‌‌ها!) شروع به کار کرد. قبل از اینکه فلسک ساخته شود، خالق فلسک یعنی Armin Ronacher دو ابزار دیگر با نام‌های Werkzeug و Jinja2 را ساخته بود. پس از ساخت این دو ابزار آرمین به این فکر افتاد که شاید بهتر باشد این دو ابزار در کنار هم قرار بگیرند و فریمورکی نوشت که در واقع فایلی زیپ از همین دو ابزار بود و زمانی که اجرایش می‌کردید این دو فایل را Unzip و هر دو را همزمان اجرا می‌کرد. این فریمورک که همان فلسک است در ابتدا بازخورد بسیاری خوبی داشت.

فلسک

تفاوت‌های اصلی میان جنگو و فلسک

حالا که متوجه شدیم جنگو و فلسک چگونه متولد شدن و فلسفه آن‌ها چیست بهتر است مقایسه‌ای دقیق‌تر از امکانات این دو فریمورک داشته باشیم.

جنگو ORM مخصوص خودش را دارد که بسیار قدرتمند است و از data models استفاده می‌کند. data models به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد بین tabelهای database و کلاس‌های برنامه نویسی ارتباط برقرار کنند و با modelها مانند database رفتار کنند.

در سمت مقابل، در فلسک خبری از data model نیست. اما چرا فلسک هیچ data modelی ندارد؟ این مسئله به تفاوت فلسفه جنگو و فلسک بر می‌گردد. جنگو به صورت یک باندل عمل می‌کند و سعی دارد همه چیز را تحت کنترل داشته باشد در حالی که فلسک بیشتر مناسب مقیاس‌های کوچک و modular است.

جلسه پنجم: آشنایی با فریمورک جنگو (django)

تفاوت اصلی بین جنگو و فلسک این است که جنگو یک فریمورک با ویژگی‌های کامل Model–View–Controller است و می‌تواند کارهای زیادی را انجام دهد و همانطور که گفته شد گزینه مناسبی برای توسعه سریع وب با کدهای کمتر است. در حالی که فلسک بیشتر برای این ساخته شده تا بتواند فقط یک کار را به شکل عالی انجام دهد. فلسک هیچ ORMی ندارد و فقط ابزارهایی ساده و پایه‌ای برای توسعه وب را داراست.

وب اپ‌هایی که با فلسک توسعه داده می‌شوند بیشتر single-page applications (SPA) هستند. فلسک گزینه بسیار مناسبی برای پروژه‌های کوچک مثل یک وبلاگ ساده است در حالی که جنگو برای مقیاس‌های بزرگ ساخته شده و گزینه بسیار مناسبی برای طراحی فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ و طراحی CMS است.

جنگو و فلسک

حال بهتر است جنگو و فلسک را در زمینه‌های دیگر مثل سرعت، عملکرد و جامعه کاربران مقایسه کنیم تا بتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم.

عملکرد

تفاوت‌ جنگو و فلسک در عملکرد، بیشتر به نوع سیستم وابسته است. اما در مجموع عملکرد خوب یک سیستم را می‌توان با فاکتورهایی مانند سرعت، مقیاس پذیری و امنیت ارزیابی کرد.

اگر جنگو و فلسک را از این نظر مقایسه کنیم هر دو به نتایج خوبی دست پیدا خواهند کرد و وبسایت‌های بزرگی با تعداد بازدیدکننده بالا با استفاده از این دو فریمورک طراحی شدند که نشان‌دهنده عملکرد عالی آن‌هاست.

پکیج‌ها

فلسک minimalistic است و محدودیتی ندارد. این به آن معناست که توسعه دهندگان می‌توانند دقیقا آن چه که می‌خواهند را طراحی کنند و با استفاده از کتابخانه‌های خارج از فلسک اپلیکیشن خود را توسعه دهند. این امکان از فلسک یک فریمورک انعطاف پذیر و قدرتمند ساخته است.

وب اسکرپینگ (Web Scraping) برای همه

در سمت مقابل جنگو تعداد بسیار بالایی پکیج‌های built-in دارد. تا سپتامبر 2019 تعداد پکیج‌های جنگو بیش از 4000 بود که این تعداد تا امروز قطعا بیشتر شده؛ و این یعنی شما به سادگی می‌توانید پکیجی برای ساخت و طراحی برنامه خود پیدا کنید و تقریبا هرچیزی که بخواهید در دسترس است.

جامعه کاربران

در این مورد و در مقایسه جنگو و فلسک، جنگو دست بالاتر را دارد. جامعه کاربران جنگو بسیار وسیع و بزرگ است و تقریبا هر سوالی داشته باشید می‌توانید جواب آن را در وب پیدا کنید و یا حداقل کسانی هستند که بتوانید از آن‌ها سوال کنید. همچنین پیدا کردن شغل به عنوان توسعه دهنده جنگو خیلی سخت نیست.

مقایسه django و flask

در مقابل فلسک جامعه بزرگی ندارد و شاید اگر سوال یا مشکل بزرگی داشته باشید مدتی طول بکشد تا بتوانید جواب آن را پیدا کنید.

امنیت

جنگو امکانی برای محافظت از برنامه شما در مقابل مشکلات زیر را داراست:

 • Cross-site scripting (XSS): حملات XSS به مهاجم این امکان را می‌دهد تا بتواند کدهایی را در سمت Client وارد کند. اما الگوهای موجود در جنگو از پروژه شما در مقابل این حملات محافظت خواهند کرد.
 • Cross-site request forgery (CSRF): این نوع حملات به مهاجم این امکان را می‌دهند که از مشخصات و اعتبار کاربر دیگری استفاده کند؛ اما جنگو در مقابل اکثر حملات CSRF امنیت کافی را دارد.
 • SQL injection: حمله SQL injection این امکان را به کاربر مهاجم می‌دهد که کدهایی مخرب و خودسرانه را بر روی Database اجرا کند. اما querysetهای جنگو تا حد قابل قبولی در مقابل این حملات امن هستند.

جنگو در مقابل فلسک

کتابخانه Flask-Security تقریبا مشابه جنگو عمل می‌کند و مانند جنگو، فلسک را از نشت اطلاعات و اکثر حملات وب محافظت می‌کند.

سایت‌های مطرحی که از جنگو و فلسک استفاده کردند

جنگو برای طراحی سریع وب اپ‌های پیچیده ساخته شده است. جنگو این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا ابزارهای لازم برای توسعه یک برنامه مقیاس پذیر را داشته باشند. در سمت دیگر سادگی فلسک این اجازه را به توسعه دهندگان می‌دهد تا برنامه‌های کوچک‌تر را سریع توسعه دهند.

بیایید چند مثال از برترین اپ‌های ساخته شده با جنگو و فلسک را ببینیم.

کدام پروژه‌ها با جنگو ساخته شدند؟

بسیاری از سایت‌های مطرح از جنگو استفاده می‌کنند. از آنجایی که این فریمورک در مقیاس پذیری ساده عمل می‌کند و امکان پردازش مقدار زیادی از اطلاعات را به صورت همزمان فراهم می‌کند، تعداد زیادی از سایت‌هایی که ترافیک بالایی دارند از جنگو استفاده می‌کنند.

در زیر شما می‌توانید معروف‌ترین پروژه‌های جنگویی را ببینید:

معروف ترین پروژه های جنگو

همچنین ما در جامعه گیک‌های کامپیوتر یک CMS اختصاصی را با جنگو پیاده کردیم و وبسایتی که در آن حضور دارید با جنگو توسعه داده شده است. اطلاعات مربوط به این پروژه را می‌توانید در اینجا ببینید.

چه نوع پروژه‌هایی با استفاده از فلسک ساخته شدند؟

فلسک یکی از برجسته‌ترین فریمورک‌های توسعه وب پایتونی است. طبق اطلاعات اعلام شده JetBrains در مورد توسعه دهندگان پایتون، فلسک در سال 2017 توسط 41٪ از توسعه دهندگان استفاده می‌شد و این در سال 2018 به 47٪ افزایش پیدا کرده است.

دلیلش این است که برخی از شرکت‌های مشهور جهانی مثل Reddit از فلسک استفاده می‌کنند. فلسک به شما کنترل بیشتری روی پروژه‌تان می‌دهد، همچنین می‌توانید چیزهایی که نیاز دارید را به پروژه خود به عنوان یک افزونه اضافه کنید.

معروف‌ترین سایت‌هایی که از فلسک استفاده می‌کنند را می‌توانید در زیر ببینید:

معروف ترین پروژه های فلسک

بیایید به طور خلاصه تفاوت‌های جنگو و فلسک را در یک جدول ببینیم:

فرق جنگو و فلسک
جنگو
فلسک
ویژگی‌های کامل مثل پنل ادمین ساده، سبک و انعطاف پذیر
سیستم ORM فضا برای توسعه چیزهای جدید
جا افتاده قابل انعطاف با ساختار شخصی سازی شده
کمک به ذخیره سازی زمان مناسب پروژه‌های کوچک
کاملا امن مناسب برای افراد تازه کار
مناسب برای پروژه‌های متوسط و بزرگ  
داکیومنت کامل و مناسب  

در پایان توجه کنید که برتری جنگو و فلسک بر یکدیگر قطعی نیست و بیشتر به خواسته شما و پروژه‌ای که دارید برمی‌گردد. جنگو را در پروژه‌های انتخاب کنید که قصد توسعه سایت‌های نسبتا بزرگی مثل یک پلتفرم فروشگاهی یا سایت دولتی را دارید. فلسک را زمانی انتخاب کنید که یک پروژه کوچک یا متوسط با نیاز به ساخت اجزای خاص و شخصی دارید.

جنگو یک جعبه ابزار است و فلسک یک چکش!

امیدواریم که این راهنما و مقایسه به شما در انتخاب بین جنگو و فلسک کمک کند و به خوبی توانسته باشید تفاوت‌های این دو فریمورک را متوجه شده باشید. اگر پروژه‌ای جنگویی دارید ما در جامعه گیک‌های کامپیوتر آماده انجام پروژه‌های شما هستیم و می‌توانید از طریق فرم ارتباط با ما، با ما در تماس باشید.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

رضا قدیری

هم-بنیان گذار و مدیر فنی CGC

Full Stack Developer / دانشجوی مهندسی نرم افزار / علاقه‌مند به بازی‌سازی / دوست دار دنیای آزاد

برنامه نویس Python و تازه وارد در JavaScript


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید