امنیت در اینترنت اشیا

چالش‌های امنیتی اینترنت اشیا

مقالات/ اینترنت اشیا چهارشنبه, 09 مهر 1399 شقایق خوشنواپور

در مقاله امنیت در اینترنت اشیا به بررسی برخی چالش‌های امنیتی در اینترنت اشیا پرداختیم و یک شمای کلی از مراحل ابتدایی حفظ امنیت و حریم خصوصی در اینترنت اشیا طرح کردیم. اما از آنجایی که حفظ امنیت در تکنولوژی‌هایی که در بستر امنیت فعالیت می‌کنند مبحثی بسیار گسترده است و نمیتوان تمام اصول و مبانی آن را در یک مقاله کوتاه پوشش داد.

در این مقاله جوانبی از ایرادات امنیتی که در یک سیستم امکان رخ دادنشان بیشتر است و امتین سیستم را مختل خواهد کرد را بررسی مینماییم.

مسائل امنیتی و حریم خصوصی

یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین موضوعات اینترنت اشیا، امنیت و حفظ حریم خصوصی به دلیل تهدیدهای متعدد، حملات سایبری، خطرات و آسیب پذیری‌ها است. مواردی که منجر به حفظ حریم خصوصی دستگاه می‌شود، تنها مجوز و تأیید اعتبار کافی نیست، بلکه موارد دیگری مثل نرم‌افزار نا امن، سیستم عامل، رابط وب و رمزگذاری ضعیف لایه حمل و نقل و... را شامل می‌شوند.

مکانیسم‌های امنیتی باید در هر لایه از معماری اینترنت اشیا تعبیه شوند تا از تهدیدات و حملات امنیتی جلوگیری شود. چندین پروتکل برای اطمینان از امنیت و حریم خصوصی در سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیا ساخته شده و به طور کارآمد در هر لایه از کانال‌های ارتباطی مستقر شده‌اند. (DTLS) یکی از پروتکل‌های رمزنگاری است که بین لایه حمل و نقل و برنامه برای پیاده سازی راه حل‌های امنیتی در سیستم‌های مختلف اینترنت اشیا اجرا می‌شود. با این حال، برخی از برنامه‌های اینترنت اشیا به روش‌های مختلفی برای اطمینان از امنیت در برقراری ارتباط بین دستگاه‌های اینترنت اشیا نیاز دارند.

تهدیدات امنیتی در اینترنت اشیا

قابلیت همکاری و مشکلات استانداردها

قابلیت همکاری امکان تبادل اطلاعات در بین دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف اینترنت اشیا است. این تبادل اطلاعات به نرم افزار و سخت افزار مستقر متکی نیست. مسئله قابلیت همکاری به دلیل ناهمگن بودن فناوری و راه‌ حل‌های مختلفی که برای توسعه اینترنت اشیا استفاده می‌شود، بوجود می‌آید. چهار سطح قابلیت همکاری فنی، معنایی، نحوی و سازمانی است. قابلیت‌های مختلفی توسط سیستم‌های اینترنت اشیا برای بهبود قابلیت همکاری فراهم می‌شود که ارتباط بین اشیا مختلف را در یک محیط ناهمگن تضمین می‌کند. علاوه بر این، امکان ادغام سیستم عامل‌های مختلف اینترنت اشیا بر اساس ویژگی‌های آنها برای ارائه راه حل‌های مختلف برای کاربران اینترنت اشیا وجود دارد.

اخلاق، قانون و حقوق نظارتی

مسئله دیگر توسعه دهندگان اینترنت اشیا اخلاق، قانون و حقوق نظارتی است. قوانین و مقررات خاصی برای حفظ ارزش‌های استاندارد و اخلاقی و جلوگیری از نقض مردم توسط آنها وجود دارد. اخلاق و قانون اصطلاحات بسیار مشابهی دارند و تنها تفاوت آنها در این است که اخلاق معیارهایی است که مردم معتقدند و قوانین محدودیت‌های خاصی است که دولت تصمیم می‌گیرد. با این حال، هر دو اخلاق و قوانین برای حفظ استاندارد، کیفیت و جلوگیری از استفاده غیرقانونی از مردم طراحی شده‌اند. با توسعه اینترنت اشیا، چندین مشکل زندگی واقعی برطرف می شود اما چالش‌های مهم اخلاقی و قانونی را نیز بوجود آورده است. امنیت داده‌ها، محافظت از حریم خصوصی، اعتماد و ایمنی، قابلیت استفاده از داده‌ها برخی از این چالش‌ها هستند. همچنین مشاهده شده است که اکثر کاربران اینترنت اشیا به دلیل عدم اعتماد به دستگاه‌های اینترنت اشیا، از مقررات و مقررات دولتی در رابطه با حفاظت از داده‌ها، حریم خصوصی و ایمنی پشتیبانی می‌کنند. بنابراین، برای حفظ و ارتقا اعتماد مردم در استفاده از دستگاه‌ها و سیستمهای اینترنت اشیا، باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

اجزای امنیتی ایمنرنت اشیا

مقیاس پذیری، در دسترس بودن و قابلیت اطمینان

اگر امکان افزودن خدمات، تجهیزات و دستگاه‌های جدید وجود داشته باشد بدون افت عملکرد، سیستم مقیاس پذیر است. مسئله مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، در دسترس بودن آن است. مقیاس پذیری و در دسترس بودن هر دو باید با هم در چارچوب لایه‌ای اینترنت اشیا استفاده شوند. چالش اساسی دیگر در دسترس بودن منابع برای اشیا معتبر بدون در نظر گرفتن مکان و زمان نیاز آنها است. به دلیل استفاده از کانالهای مختلف انتقال داده یعنی ارتباطات ماهواره‌ای، ممکن است برخی از خدمات و در دسترس بودن منابع دچار وقفه شود. بنابراین، یک کانال انتقال داده مستقل و قابل اعتماد برای دسترسی بی وقفه به منابع و خدمات مورد نیاز است. بنابراین، در دسترس بودن یک نگرانی مهم است.

کیفیت خدمات(QoS)

کیفیت خدمات یکی دیگر از فاکتورهای مهم اینترنت اشیا است. QoS را می‌توان معیاری برای ارزیابی کیفیت، کارایی و عملکرد دستگاه‌ها، سیستم‌ها و معماری اینترنت اشیا تعریف کرد. معیارهای مهم و مورد نیاز QoS برای کاربردهای اینترنت اشیا قابلیت اطمینان، هزینه، مصرف انرژی، امنیت، در دسترس بودن و زمان سرویس هستند. یک اکوسیستم اینترنت اشیا هوشمند باید الزامات استانداردهای QoS را برآورده کند. همچنین، برای اطمینان از قابلیت اطمینان هر سرویس و دستگاه اینترنت اشیا، ابتدا باید معیارهای QoS آن تعریف شود. بعلاوه، کاربران همچنین می‌توانند نیازها و نیازهای خود را بر این اساس مشخص کنند.

لایه های معماری اینترنت اشیا


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

شقایق خوشنواپور

هم-بنیان‌گذار و عضو ارشد CGC

کارشناس مهندسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید