مدل OSI

آشنایی با مدل OSI و لایه های آن

مقالات/ شبکه جمعه, 09 آبان 1399 ریحانه غفوریان

مدل OSI یا Open System Interconnection یک استاندارد ISO برای شبکه‌های ارتباطی در جهان است. این مدل چهارچوب شبکه سازی را برای اجرای پروتکلها در شبکه تعریف می کند. هرچند امروزه تغییراتی در آن به وجود آمده اما هنوز هم کاربرد فراوانی در معماری شبکه‌های کامپیوتری دارد.

دلیل نام گذاری این مدل، ارتباط بدون محدودیت و آسان آن می باشد زیرا این مدل به سیستم‌ها اجازه می‌دهد بدون در نظر گرفتن پایه و اساس معماری خود، به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در نهایت این مدل موفق شد تا ارتباطات شبکه‌ها را در دسته بندی های منطقی قرار دهد و قوانینی را برای ایجاد و برقراری ارتباط بین دو یا چند سیستم وضع کند. مدل OSI شامل هفت لایه است که به آن ها Layer یا لایه گفته می شود.

*پروتکل ها با توجه به تعریفی که در کتاب پروفسور تنن باوم به نام شبکه های کامپیوتری آمده است به قوانینی گفته می شود که برای برقراری ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرند. اما در زبان عامیانه پروتکل یک زبان مشترک بین سیستم های کامپیوتری است که آنها را قادر می سازد تا با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند*

نکته قابل توجه در لایه های OSI این است که این لایه ها از پایین به بالا شماره گذاری می شوند. زیرا عمل رفع اشکال شبکه یا Troubleshooting از پایین آغاز می شود.

مدل OSI چیست

آشنایی با لایه‌های OSI

لایه‌های OSI

7-لایه کاربرد یا Application

لایه کاربرد بالاترین لایه در مدل OSI و یک واسطه میان کاربر و برنامه در حال اجرا با بستر شبکه که همان لایه های پایین تر است، برای برقراری ارتباط بین مبدا، مقصد و انتقال داده ها می باشد، است. این لایه دارای پروتکل های متفاوتی است و همچنین مواردی مثل: هماهنگ سازی، فرمت بندی، مسائل امنیتی و.. در این لایه انجام می شود. برای مثال زمانی که یک صفحه وب در مرورگر را باز می کنیم، پروتکل HTTP که مربوط به لایه کاربرد است درخواست ما را فرمت بندی کرده و به سرور ارسال می کند. دریافت پاسح از سرور نیز به عهده همین پروتکل است.

لایه Application در مدل OSI

6-لایه ارائه یا Presentation

این لایه به صورت یک مترجم عمل می کند. یعنی داده ها را از لایه کاربرد گرفته و به طوری فرمت بندی می کند که توسط کامپیوتر مقصد قابل تشخیص باشد.

دو عمل Encryption و Decryption در این لایه تعریف شده است که در مطالب بعدی به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

لایه Presentation در مدل OSI

5-لایه جلسه (نشست) یا Session

وظیفه این لایه کارهایی از قبیل برقراری ارتباط، تداوم و یا قطع ارتباط بین مبدا و مقصد است و همچنین یکی از لایه های مهم در برقراری امنیت ارتباطات است.

لایه Session در مدل OSI

4-لایه انتقال یا Transport

وظیفه این لایه انتقال بسته ها به مقصد می باشد که نحوه انتقال و دریافت بسته در مقصد به عهده Transmission Control Protocol یا به اختصار TCP می باشد که مهم ترین پروتکل در این لایه است.

همچنین یکی دیگر از وظایف مهم این لایه تقسیم کردن داده های دریافتی بزرگ از سمت لایه نشست به بسته های کوچک تر است که به آن ها Segment و به عملیات تقسیم بندی Segmentation گفته می شود.

لایه Transport در مدل OSI

3-لایه شبکه یا Network

پروتکل IP و روتینگ(Routing) یا همان مسیریابی که مهمترین وظیفه است در این لایه انجام می شود. در این لایه Segment های دریافتی از لایه انتقال به بسته تبدیل می شود که آدرس مبدا و مقصد به هر بسته پیوست می شود.

لایه Network در مدل OSI

2-لایه پیوند داده یا Data Link

در این بخش اطلاعات و داده های دریافت شده از لایه شبکه بررسی می شوند، خطاها شناسایی شده، اصلاح می شوند و پس از اطمینان از صحت و درسی اطلاعات، آن ها را به سوی مقصد ارسال می کند.

لایه Data Link در مدل OSI

1-لایه فیزیکی یا Physical

این بخش وظیفه انتقال نهایی اطلاعات را بر عهده دارد. بنابراین اطلاعات یا همان داده های دریافتی از لایه پیوند داده را به صفر و یک تبدیل می کند، سپس انتقال داده ها را به صورت سیگنال و صفر و یک انجام می دهد.

لایه Physical در مدل OSI

در این مطلب به طور خلاصه با مدل OSI و لایه‌های آن آشنا شدیم. در مطالب بعدی با سایر مباحث پایه شبکه آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه و مباحث مربوط به آن علاقه مندید پیشنهاد می‌کنیم این سری مطالب از جامعه گیک‌های کامپیوتر را دنبال کنید.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

ریحانه غفوریان

دانشجوی مهندسی نرم افزار - علاقمند به شبکه و امنیت!


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید