جامعه گیک‌های کامپیوتر

امنیت در اینترنت اشیا

مقالات/ اینترنت اشیا شنبه, 29 شهریور 1399 شقایق خوشنواپور

با توجه به کاربری اینترنت اشیا این تکنولوژی بسیار بیشتر از دیگر تکنولوژی‌های کامپیوتری با اینترنت سر و کار دارد. اکثر مواقع اینترنت با چالش‌ها و مشکلات امنیتی همراه می‌باشد در نتیجه یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین موضوعات در اینترنت اشیا، امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران به دلیل تهدیدهای متعدد، حملات سایبری ، خطرات و آسیب پذیری‌هاست که به طور ذاتی در اینترنت وجود دارند. در این مقاله به بررسی این چالش‌ها و تعدادی از راه حل‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

عموما مواردی که منجر به حفظ حریم خصوصی دستگاه می‌شوند شامل مواردی همچون ناکافی بودن مجوز و تأیید اعتبارها، نرم افزارهای نا امن، سیستم عامل، رابط وب و رمزگذاری ضعیف لایه حمل و نقل هستند. مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی از پارامترهای بسیار مهم برای ایجاد اطمینان در سیستم‌های اینترنت اشیا با توجه به جنبه های مختلف هستند.

مدولاسیون OFDM روشی برای تخمین کانال اینترنت اشیا

در واقع مکانیزم‌های امنیتی باید در هر لایه از معماری اینترنت اشیا تعبیه شوند تا از تهدیدات و حملات امنیتی جلوگیری شود. چندین پروتکل برای اطمینان از امنیت و حریم خصوصی در سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیا ساخته شده و به طور کارآمد در هر لایه کانال ارتباطی مستقر می‌شوند.

پروتکل‌های رمزنگاری

Secure Socket Layer (SSL) و Datagram Transport Layer Security (DTLS) از پروتکل‌های رمزنگاری هستند که بین لایه حمل و نقل و کاربرد برای ارائه راه حل‌های امنیتی در سیستم های مختلف اینترنت اشیا اجرا می شوند.

iot security

با این حال، برخی از برنامه‌های اینترنت اشیا برای اطمینان از امنیت در برقراری ارتباط بین دستگاه‌های یک سیستم از اینترنت اشیا، به روش های مختلفی نیاز دارند. علاوه بر این، اگر ارتباطات با استفاده از فناوری های بی سیم در سیستم اینترنت اشیا انجام شود، در معرض خطرات امنیتی قرار می گیرد. در نتیجه روش‌های خاصی باید برای شناسایی اقدامات سو و برای بهبود سیستم استفاده شود.

از طرف دیگر حفظ حریم خصوصی، یکی دیگر از نگرانی‌های مهم است که به کاربران اجازه می دهد هنگام استفاده از راه حل‌های اینترنت اشیا احساس امنیت و راحتی کنند. به همین خاطر لازم است مجوز و احراز هویت از طریق یک شبکه امن برای برقراری ارتباط بین طرف‌های مورد اعتماد حفظ شود. مسئله دیگر سیاست‌های مختلف حفظ حریم خصوصی برای اشیا مختلفی است که در سیستم اینترنت اشیا با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

نگاهی به سیستم‌های Embedded

بنا بر این هر شی باید قبل از انتقال داده‌ها، بتواند سیاست‌های حفظ حریم خصوصی سایر اشیا را در سیستم اینترنت اشیا تأیید کند.

iot security instrocture

 


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

شقایق خوشنواپور

هم-بنیان‌گذار و عضو ارشد CGC

کارشناس مهندسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید