جامعه گیک‌های کامپیوتر

هوش مصنوعی در اینترنت اشیا(AIoT)

مقالات/ اینترنت اشیا چهارشنبه, 16 مهر 1399 شقایق خوشنواپور

امروزه هوش مصنوعی تاثیر چشم گیری بر روی صنعت و تکنولوژی داشته و در پیشرفت و بهبود آنها نقش بزرگی را ایفا می‌نماید. با پیشرفت سریع هوش مصنوعی و حرکت تمامی فناوری‌ها به سوی هوشمند سازی، اینترنت اشیا(IoT) نیز از تاثیر این فناوری بی‌بهره نخواهد ماند. پس از بررسی کلی اینترنت اشیا و معرفی چالش‌های امنیتی پیش روی آن و همچنین بررسی نکات امنیتی در اینترنت اشیا در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تاثیر هوش مصنوعی در اینترنت اشیا بپردازیم.

به طور کلی می‌توان هوش مصنوعی را از ملزومات و تکمیل کنندگان فناوری اینترنت اشیا دانست، چرا که ماهیت اصلی اینترنت اشیا هوشمندسازی دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های از قبل ساخته است؛ مانند شهر هوشمند، خانه هوشمند، اشیا هوشمند و.. ولی بدیهی است که در صورت تلفیق اینترنت اشیا و هوش مصنوعی نتیجه‌ای بسیار مطلوب‌تر حاصل خواهد شد.

هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

AIOT چیست؟

برای درک کامل AIoT، باید با اینترنت اشیا شروع کنیم. وقتی "اشیایی" مانند دستگاه‌های پوشیدنی، یخچال، دستیار دیجیتال، حسگرها و سایر تجهیزات به اینترنت متصل باشند، توسط دستگاه‌های دیگر قابل شناسایی و جمع آوری و پردازش داده‌ها باشند، تعریف اینترنت اشیا را شامل خواهند شد. هوش مصنوعی تکنولوژی‌ای است که یک سیستم می‌تواند مجموعه‌ای از کارها را به اتمام برساند یا از داده‌ها به روشی هوشمندانه به نظر برسد.

بنابراین، وقتی هوش مصنوعی به اینترنت اشیا اضافه می‌شود، به این معنی است که این دستگاه‌ها می‌توانند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم بگیرند و بدون دخالت انسان بر روی آن داده‌ها عمل کنند.

این‌ها دستگاه‌های "هوشمند" هستند و به کارایی و اثربخشی کمک می‌کنند. AIoT تجزیه و تحلیل داده‌ها را فراهم می‌کند که سپس برای بهینه سازی سیستم و ایجاد عملکرد بالاتر و بینش تجاری و ایجاد داده‌هایی که به تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند و سیستم می‌تواند از آنها یاد بگیرد، استفاده می‌شود.

AIOT چیست

 

هوش مصنوعی اینترنت اشیا را فعال می کند

اینترنت اشیا یک مفهوم گسترده است که شامل سنسورها، محرک‌ها، ذخیره سازی داده‌ها و پردازش داده‌ها است که به اینترنت متصل می‌شوند. بنابراین هر دستگاه دارای اینترنت اشیا می‌تواند محیط اطراف خود را حس کند، داده‌های جمع آوری شده را انتقال، ذخیره و پردازش کند و مطابق آن عمل کند. آخرین مرحله عملکرد مطابق با آن کاملاً به مرحله پردازش بستگی دارد. هوشمندی واقعی یک سرویس اینترنت اشیا با توجه به سطح پردازش یا عملکردی که می‌تواند انجام دهد تعیین می‌شود.

یک سیستم اینترنت اشیا غیر هوشمند قابلیت محدودی دارد و قادر به تکامل با داده‌ها نخواهد بود. با این حال، یک سیستم اینترنت اشیا هوشمند از هوش مصنوعی برخوردار است و ممکن است در خدمت هدف واقعی اتوماسیون و سازگاری باشد.

در این زمینه، چند نمونه از خدمات اینترنت اشیا موجود با عملکرد هوش مصنوعی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدولاسیون OFDM روشی برای تخمین کانال اینترنت اشیا

دستیارهای صوتی: خدمات صوتی مبتنی بر ابر هستند که به عنوان دستیارهای شخصی جدول برای کاربران عمل می‌کنند. آنها کارهای مختلفی را از طریق برنامه‌های شخص ثالث و سایر دستگاه‌های هوشمند در مجاورت خود انجام می‌دهند. دستیارهای صوتی قادر به پاسخگویی به سوالات، تماس با کابین، رزرو در رستوران، پخش موسیقی، روشن / خاموش شدن چراغ‌های هوشمند و بسیاری از کارهای دیگر بر اساس دستورات صوتی کاربر هستند. تعداد کمی از دستیارهای صوتی شناخته شده عبارتند از:

 • الکسا: الکسا دستیار صوتی آمازون است که در محصولاتی مانند Amazon Echo ، Amazon Tap و.. استفاده می‌شود. مجموعه خاصی از مهارت‌ها وجود دارد که به عنوان Alexa Skills Kit (ASK) شناخته می‌شود و می‌تواند برای شخصی سازی یا بهبود مهارت‌های خاص اصلاح و به روز شود.
 • دستیار صوتی گوگل: Google Assistant مورد استفاده در Google Home دارای ویژگی‌های دیگری است که می‌تواند حداکثر شش کاربر مختلف را شناسایی کرده و جزئیات مربوطه را برای مکالمه با آنها بکشد.

این دستیارهای صوتی بیشتر به دلیل استفاده از زیرمجموعه‌های مختلف هوش مصنوعی قادر به انجام چندین کار هستند. تشخیص خودکار صدا از دور، تبدیل گفتار به متن، پردازش و درک زبان طبیعی، استدلال متنی، مدیریت گفتگو، پاسخ به سوال، هوش مصنوعی مکالمه و.. به طور مداوم انجام می‌شود تا دستیارهای صوتی عملکردها را در زمان واقعی(Real Time) انجام دهند.

دستیار صوتی

ربات ها: پیشرفت‌های اخیر در زمینه رباتیک منجر به خلق ربات‌هایی شده است که شباهت به انسان را افزایش داده و قادر به تعامل با انسان هستند مثل درک، پاسخ متقابل و بیان برخی احساسات انسانی. ربات‌ها به خودی خود اینترنت اشیا هستند زیرا دارای چندین حسگر و محرک به همراه هوش مصنوعی هستند که به آنها کمک می‌کند تا به طور مداوم خود را یاد بگیرند و خود را با گذشت زمان سازگار کنند.

یادگیری تقویتی چیست؟

 • سوفیا: از  Hanson Roborics یک ربات انسان نما اجتماعی است که کاملاً شبیه انسان است و می‌تواند احساسات را از طریق بیش از 50 حالت چهره بیان کند. در حین مکالمه، قادر به برقراری ارتباط چشمی با انسان هنگام مکالمه است. سوفیا اولین ربات جهان است که تابعیت کامل یک کشور را دریافت می‌کند. او حتی چندین مصاحبه کرده و در یک کنسرت آواز خوانده است.

دستگاه‌های هوشمند: در اینترنت اشیا جدا از دستیارهای صوتی و ربات‌ها، اشیا/دستگاه‌های هوشمندی وجود دارند که کار را برای انسان‌ها ساده‌تر می‌کنند. اشیا هوشمندی که دارای هوش مصنوعی هستند از برنامه های شناسایی شی‌، تشخیص چهره‌، تشخیص صدا‌، گفتار و ویژگی‌های بیان استفاده می‌کنند.

 • چراغ‌های هوشمند توسط Deako از راه دور از طریق تلفن‌های هوشمند و دستیار الکسا یا گوگل قابل کنترل هستند. آنها از طریق اینترنت متصل می‌شوند و می‌توانند هر از چند گاهی به روزرسانی‌های نرم افزاری را دریافت کنند.

ماشین‌های خودران

اینترنت اشیا صنعتی: اینترنت اشیا علاوه بر اینکه در خانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بخشهای مختلف صنعتی کاربرد گسترده‌ای دارد. این راه حل‌ها تجزیه و تحلیل آماری و مالی یک شرکت را به طور کلی انجام می‌دهند و در نهایت با استفاده از برخی الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین پیش بینی می‌کنند.

ربات

در نتیجه اگر به اینترنت اشیا علاقه‌ند هستید و قصد فعالیت در این زمینه را دارید پس از مطالعه مقاله توصیه میکنم به یادگیری هوش مصنوعی هم بپردازید.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:
...

شقایق خوشنواپور

هم-بنیان‌گذار و عضو ارشد CGC

کارشناس مهندسی کامپیوتر

دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی


مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید