ui ux designer

تفاوت گرافیست و طراح رابط و تجربه کاربری

مقالات/ طراحی رابط و تجربه کاربری دوشنبه, 08 دی 1399 مهسا پرتوی

طراحی رابط کاربری زیر مجموعه‌ای از طراحی گرافیکی به شمار می‌آید. در داخل صنعت نرم‌افزار یک گرافیست را طراح دیداری یا ویژوال دیزاینر (Visual Designer) می‌نامند. زمانی که راجع به طراحی حرف می‌زنیم اکثر مردم به گرافیست‌ها فکر می‌کنند که کار آن‌ها طراحی عکس و انتخاب رنگ و طراحی لوگو می‌باشد که به عنوان هنر از آن یاد می‌کنند. حال اگر طراح دیداری هنر باشد طراحی رابط کاربری یک علم به شمار می‌آید و یک طراح رابط کاربری بطور مثال به این فکر می‌کند که هر المان (element) باید کجای صفحه قرار گیرد؟ فرم‌ها چگونه باشند؟ دکمه ارسال فرم کجا باشد؟ خطاها چطور به کاربر نشان داده شوند؟ گزینه‌های اصلی را کجا قرار بدهیم که به راحتی دیده شوند؟ و … .

کاربران از پر کردن فرم متنفرند! یک دلیل این مسئله، نوع طراحی فرم‌ها است. فیلدهای متعدد، نزدیکی بیش از حد آن‌ها به‌هم و دریافت اطلاعات بی‌ربط از کاربر، باعث می‌شود او فرم را نیمه‌کاره رها کند.

طراح رابط کاربری یا Ui Designer در واقع با استقاده از مسیری که طراحان تجربه کاربری یا همان Ux Designer برای آن‌ها مشخص کردند طرح را پیاده‌سازی می‌کنند. رابط یا واسط کاربر را میتوان رابط بین انسان و کامپیوتر دانست به‌قول ویکیپدیا یعنی:

تمرکز بر آن چیزی که کاربر قرار است ببیند و به آن نیاز دارد

و طراح رابط کاربری باید نیازهای کاربر را به سادگی و با طراحی چند المان برطرف کند.

 

ui/ux designer

تجربه‌های خوب و بدی که ما در استفاده از محصولات داریم باعث می‌شود که آن‌ها را بخریم یا نخریم و این قضیه راجع به استفاده از یک سایت یا یک اپلیکیشن نیز صدق می‌کند. وقتی این تجربه‌ها آنقدر مهم هستند که در تصمیم گیری ما تاثیر مستقیم دارند پس صنعتی به وجود می‌آید که تمرکز آن روی خلق تجربه‌های شیرین‌تر برای کاربران باشد که اسم آن صنعت تجربه کاربری یا Ux Designer است. طبق تعریف ویکیپدیا تجربه‌ی کاربری خلق هر چیز  معنادار و به یادماندنی می‌باشد که توسط یک سازمان برای مشتریان ایجاد می‌شود.

رابط کاربری یا Ui Designer تمام Ux نیست و فقط بخشی از تجربه کاربری می‌باشد.

 

طراح رابط کاربری

 

مراحل طراحی UI چیست؟

به عبارت دیگر، برای طراحی کاربری مناسب چه کارهایی باید انجام شود؟

در مرحله اول، طراح UI باید پروژه را تمام و کمال بررسی و نیازسنجی کند. مثلا اگر قرار است رابط کاربری یک سایت را بررسی کند، باید ببیند مخاطبان سایت چه کسانی هستند. هر چه شناخت بیشتری از مخاطبان داشته باشید، طراحی بهتری ارائه خواهید داد. می‌توانید برای شناخت نوع کسب‌وکار و مخاطبان، سایت‌های رقیب را بررسی کنید. یا اگر سایت اکنون موجود است، از طریق ابزار گوگل آنالیتیکس مخاطبان و رفتار آن‌ها را بشناسید.

شناخت مخاطب یکی از اصول مهم UI است. این شناخت همه جا به دردتان می‌خورد. مثلا اگر قرار است رابط کاربری یک سایت سرگرمی طراحی کنید، باید مخاطب عام را در نظر بگیرید. زمینه کاری را نیز در نظر داشته باشید. فرض کنیم طراحی رابط کاربری یک سایت شرکتی سرمایه گذاری را به عهده دارید. فکر می‌کنید استفاده از تم رنگ صورتی چه تاثیری داشته باشد!؟

تفاوت‌های Backend و Frontend

مرحله دوم، شامل طراحی نمونه اولیه یا Prototype و تحویل آن به مشتری می‌شود. در این مرحله طرحی ابتدایی از سایت تهیه می‌کنید. منوها مشخص می‌شوند. محل قرار گرفتن هر یک از گزینه‌ها تعیین می‌شود و … . این طرح اولیه را به مشتری نشان می‌دهید و با همفکری او، تغییرات لازم را در نظر می‌گیرید.

در این مقاله به طور مختصر به شرح مفاهیم طراح رابط کاربری و تجربه کاربری و تفاوت آن با طراحی گرافیک پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله‌های بعدی ما مراجعه کنید. همچنین اگر علاقه‌مند به حوزه‌های دیگر از جمله Front-End که مرتبط با طراحی وب می‌باشد هستید می‌توانید از اینجا به مطالب دسته بندی Front-End وبسایت مراجعه کنید.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:

مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید