تورنت

تورنت چیست؟

مقالات چهارشنبه, 14 آبان 1399 محمدحسن خانی‌پور

احتمالا تابه‌حال اسم تورنت به گوش‌تان خورده باشد. شاید هم چندباری از سرویس‌های تورنت فایلی دریافت کرده باشید، ولی تورنت چیست و چگونه کار می‌کند؟ با این مطلب از جامعه‌ی گیک‌های کامپیوتر همراه باشید تا سر از کار تورنت درآوریم!


تورنت یک پروتکل اشتراک گذاری فایل است که بر مبنای فناوری P2P (نقطه به نقطه) عمل می‌کند. به این معنی که کاربران می‌توانند بدون واسطه و بدون اتکا به یک منبع دانلود، با یکدیگر فایل به اشتراک بگذارند، برای درک بهتر نحوه‌ی کارکرد و آشنایی قدم به قدم با دنیای تورنت بیایید یک سناریو را در نظر بگیریم، محمد به تازگی یک آلبوم موسیقی خریداری کرده است و می‌خواهد آن را از طریق تورنت با مهران به اشتراک بگذارد. در مرحله اول محمد باید فایل آلبوم موسیقی را با استفاده از یک کلاینت (Client) به یک فایل تورنت تبدیل کند.

اشتراک گذاری نقطه به نقطه


کلاینت چیست؟

به زبان ساده کلاینت‌ها برنامه‌هایی برای مدیریت فایل‌های تورنت هستند، مثلا می‌توان با استفاده از کلاینت فایلی را به فایل تورنت تبدیل کرد یا فایل‌های تورنت را دریافت کرد. کلاینت‌ها شبیه دانلود منیجیرهای خودمان هستند. اگر بخواهیم کمی وارد عمق ماجرا شویم می‌توانیم بگوییم کلاینت‌ها اتصالی با ترکرها (Tracker) برقرار می‌کنند و پس از اتصال به ترکرها، امکان دانلود فایل و به طور کلی استفاده از تورنت را فراهم می‌کنند. از کلاینت‌های معروف دنیای تورنت می‌توان به BitTorrent ،qBittorrent ،Deluge و μTorrent) uTorrent) اشاره کرد.


محمد برنامه بیت‌تورنت را دانلود کرده و فایل آلبوم موسیقی را به وسیله‌ی برنامه به فایل تورنت تبدیل می‌کند. فایل تورنت فایل بسیار کوچکی است (معمولا کمتر از صد کیلوبایت) که در واقع شامل فراداده (metadata) می‌باشد و اطلاعات فایل اصلی (در این سناریو آلبوم موسیقی) را نگهداری می‌کند. حال محمد تیک گزینه‌ی Start Seeding (شروع به سید کردن) را در برنامه می‌زند و فایل تورنت را در اختیار مهران قرار می‌دهد همچنین به او می‌گوید پس از اینکه دانلود تمام شد برای مدتی برنامه کلاینت را در حالت اجرا بگذارد ولی چرا؟


سید کردن چیست؟

سید کردن در واقع گذاشتن فایل در اختیار بقیه قلمداد می‌شود (عملی بسیار شبیه به آپلود کردن)، به کسی که عمل سید کردن را انجام می‌دهد سیدر (Seeder) می‌گویند. نکته جالب توجه این است که کسی که فایل را از طریق تورنت دریافت می‌کند نیز مادامی که برنامه تورنت در حال اجرا است به عنوان سیدر شناخته می‌شود و عمل دریافت فایل برای دریافت کنندگان دیگر را بهبود می‌بخشد (با ایجاد یک لاین جدید در آپلود فایل).


مهران یک برنامه کلاینت نصب می‌کند و فایل تورنتی را که از محمد دریافت کرده بود، به کلاینت می‌دهد. کلاینت با ترکرها ارتباط برقرار می‌کند و دانلود آغاز می‌شود.

سیستم‌های توصیه‌گر


ترکر چیست؟

ترکرها مانند پلی میان منتشرکننده فایل و دریافت کننده فایل عمل می‌کنند. ترکرها عملکردی بسیار شبیه به یک سرور را دارند و نوعی سرور قلمداد می‌شوند. برای اینکه بدانیم ترکرها دقیقا چه‌کاری انجام می‌دهند لازم است یک نکته از طرز کار تورنت را بدانیم. وقتی فایلی به اشتراک گذاشته می‌شود فقط در یک‌جا قرار نمی‌گیرد، بلکه بین تمامی سیدرها تقسیم می‌شود و وقتی کسی می‌خواهد فایل را دریافت کند کلاینت به وسیله ارتباط گرفتن با ترکرها قسمت‌های مختلف فایل را از منابع (سیدرهای) مختلفی دریافت می‌کند و کنار یکدیگر می‌چیند و فایل مورد نظر تشکیل می‌شود (برای راحت‌تر شدن درک این موضوع پازلی را فرض کنید که بیست و هفت قطعه دارد و قطعه‌ها در دسته‌های سه تایی از نُه فرد مختلف دریافت می‌شوند، در جایی کنار یکدیگر قرار گرفته و پازل کامل می‌شود. در اینجا پازل فایل مورد نظر است، افراد سیدرها هستند و جایی که پازل کامل می‌شود کلاینت است). وظیفه ترکرها این است که اطلاعات منابعی که قسمت‌های مختلف فایل در آنها ذخیره می‌شوند را در اختیار داشته باشند و فرآیند دریافت را سازماندهی کنند.
قابل ذکر است که ترکرها فقط در دریافت فایل نقش ندارند و در به اشتراک گذاری (آپلود) فایل نیز نقش کلیدی ایفا می‌کنند و فایل را میان سیدرها مدیریت می‌کنند.

تورنت


مهران به گفته محمد پس از دانلود فایل، کلاینت را برای مدتی در حالت اجرا رها می‌کند ولی چرا این کار مهم است؟


لیچر به چه کسی گفته می‌شود؟

همه ما با زندگی در جامعه آموخته‌ایم که در ازای دریافت خدمات باید خدماتی ارائه کنیم و فقط دریافت کننده نباشیم. فضای تورنت نیز چنین حالتی دارد. اینکه فردی فایل تورنتی را دانلود کند ولی به بقیه افراد به بهتر دانلود کردن فایل کمک نکند پسندیده نیست. به کسی که فایلی را دانلود کرده ولی آن را سید نمی‌کند (فعال گذاشتن کلاینت پس از دانلود) لیچر گفته می‌شود. همچنین نسبت دانلود (لیچ) به آپلود (سید) تحت عنوان Ratio برای هر کاربر مشخص می‌شود. اگر این نسبت برابر با یک باشد به این معنی است که کاربر دقیقا به همان مقدار که دانلود می‌کند آپلود نیز می‌کند. محمد فایل تورنتی که از آلبوم تهیه کرده بود را در اختیار نازنین هم گذاشت و نحوه استفاده از آن را به او نیز گفت. نازنین پس از اینکه دانلود مهران تمام شد اقدام به دانلود کرد. دریافت فایل توسط نازنین نسبت به دریافت فایل توسط مهران راحت‌تر صورت می‌گیرد، چراکه کلاینت مهران فایل را فقط از یک سیدر دریافت می‌کرد درحالی که کلاینت نازنین در حال دریافت فایل از دو سیدر است (کلاینت محمد و کلاینت مهران).


خوشبخاته همه از آلبوم و همچنین ساز و کار تورنت راضی هستند. ولی محمد برای اینکه آلبوم را بدون رعایت حق کپی‌رایت در اختیار دوستان خود قرار داده احساس رضایت نمی‌کند و از این بابت ناراحت است. او احتمال می‌دهد که مهران و نازنین هم فایل تورنت را در اختیار دوستان‌شان قرار دهند و آن‌ها هم آلبوم را دریافت کنند. پس محمد به سراغ کلاینت خود رفته و دکمه Stop را می‌فشارد. با این کار عمل سید کردن کلاینت محمد و کلاینت‌های دیگر افرادی که همان فایل تورنت را سید می‌کردند متوقف می‌شود و دیگر کسی نمیتواند فایل را دریافت کند.

 

به نظر مهران تورنت بسیار جالب و مفید است پس به سراغ دریافت محتوای متنوع از این طریق می‌رود. او به یک ایندکسر (Indexer) مراجعه می‌کند.

Virtualenv یا محیط‌های ایزوله و مجازی


ایندکسر چیست؟

ایندکسرها وبسایت‌هایی هستند که این وظیفه را بر عهده دارند که فایل‌های تورنت را جمع‌آوری کنند و در اختیار کاربران قرار دهند. این سایت‌ها عملکردی بسیار مشابه با موتورهای جستجو دارند. کاربران می‌توانند به ایندکسرها مراجعه کنند و با جستجوی موضوع مورد نظر خود به فایل‌های تورنت مربوطه دسترسی داشته باشند. سه تا از ایندکسرهای معروف عبارت‌اند از YTS ،The Pirate Bay و Rutracker.

چند ایندکسر


چگونه از تورنت استفاده کنیم؟

احتمالا تا اینجای کار طرز استفاده از تورنت را متوجه شده‌اید ولی به طور خلاصه شما نیاز دارید یک کلاینت (مانند uTorrent) دانلود کنید و یک فایل تورنت (یا مگنت لینک) در اختیار داشته باشید. فایل تورنت را به کلاینت بدهید و فایل(های) مورد نیاز را دریافت کنید. حتما قبل از باز کردن برنامه کلاینت آی‌پی خود را تغییر دهید و اگر آنتی‌ویروس غیرفعال است آن را فعال کنید تا ریسک را به حداقل برسانید.


مگنت لینک (Magnet Link) چیست و چه تفاوتی با یک فایل تورنت دارد؟

ممکن است در جستجوی خود با مگنت لینک‌ها برخورد داشته باشید. برای اینکه بدانیم مگنت لینک‌ها چه هستند باید کمی تخصصی‌تر به قضیه نگاه کنیم. وقتی که شما یک فایل تورنت را دانلود می‌کنید در اصل فایل بسیار کوچکی را دانلود می‌کنید که دارای اطلاعاتی درباره فایل‌های اصلی است. فایل تورنت به کلاینت شما اسامی فایل‌های به اشتراک گذاشته شده و آدرس ترکر را می‌دهد سپس کلاینت شما یک کدِ هش یکتا که منحصر به همان تورنت است را محاسبه می‌کند. سپس با استفاده از آن کد هش، سیدرهایی که فایل مورد نظر را آپلود می‌کنند را شناسایی می‌کند و دانلود از طریق سیدرها آغاز می‌شود. ولی مگنت لینک، واسطه را از میان برمی‌دارد چرا که خود حامل آن کد هش است و بلافاصله آن را در اختیار کلاینت می‌گذارد و کلاینت از آن برای شناسایی سیدرها و دانلود استفاده می‌کند. همچنین در صورت استفاده از مگنت لینک دیگر نیازی به دانلود فایل تورنت و ارائه آن به کلاینت نیست. نکته مهم این است که به دلیل اینکه مگنت لینک، حامل کد هش تورنت است می‌توانید قبل از اقدام به دانلود، محتوای فایل را به دقت بررسی کنید و انتخاب کنید که کدام موارد را می‌خواهید تا فقط همان‌ها را دانلود کنید. ایندکسر معروف The Pirate Bay در آینده بسیار نزدیک دیگر فایل‌های تورنت را به اشتراک نخواهد گذاشت و فقط از مگنت لینک‌ها استفاده خواهد کرد.

نگاهی به Agile و Waterfall

آیا تورنت امن است؟

هر ابزاری نکات مثبت و منفی خودش را دارد، تورنت نیز از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از تورنت تا زمانی که از محتوای تورنتی که در حال دانلود آن هستید، مطمئن باشید امن است به شرط این که یک قانون کلی را رعایت کنید، همیشه آی‌پی خود را تغییر دهید، دریافت فایل از سیدرهای مختلف (اتصال به کامپیوتر دیگر کاربران) به این معنی است که شما آی‌پی خود را در اختیار آن‌ها می‌گذارید و در دنیای امروز این کار امن نیست، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا زمانی که آی‌پی خود را تغییر نداده‌اید کلاینت را باز نکنید. سعی کنید از منابع معتبر برای دریافت تورنت‌های خود استفاده کنید. هیچگاه نمی‌توان تضمین کرد که منبعی کاملا امن و بدون ایراد است ولی استفاده از منابع معتبر در هر حال بسیار امن‌تر است. همچنین قبل از اقدام به دانلود تورنت از فعال بودن آنتی‌ویروس خود اطمینان حاصل کنید.

امنیت تورنت


آیا استفاده از تورنت قانونی است؟

تورنت کردن به خودی خود هیچ ایرادی از لحاظ قانونی ندارد ولی چون تورنت از کاربر به کاربر انجام می‌شود و نظارت خاصی بر این ساز و کار نیست موارد غیر قانونی زیادی به چشم می‌خورند و فضای تورنت مملو از محتوای ناقض حقوق کپی‌رایت است که خلاف قوانین بسیاری از کشورهاست.


ذخیره مقاله:

اشتراک گذاری:

مطالب پیشنهادی       
         انواع پردازنده
انواع پردازنده(CPU)

اگر به دنبال پردازنده مناسب برای کامپیوتر شخصی خود هستید و نمیتوانید تصمیم بگیرید چه پردازنده‌ای انتخاب کنید چون اطلاعات کافی درباره هر کدام از آنها ندارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی انجام دهید که مورد رضایت شما باشد.


       
         امنیت شبکه لایه بندی شده
امنیت شبکه لایه بندی شده (قسمت دوم)

پیش از این در مورد امنیت شبکه لایه بندی صحبت کردیم. در این مطلب موارد باقی مانده را ذکر میکنیم و با تکنولوژی‌های IDS و IPS آشنا خواهیم شد. اگر به شبکه علاقه مند هستید این مطلب را پیشنهاد می‌کنیم.


       
         نرم افزار ادیت عکس
پنج اپلیکیشن کاربردی ادیت و طراحی عکس ساده برای کاربران آماتور

در این مطلب از جامعه گیک‌های کامپیوتر 5 مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها که برای ادیت تصاویر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


نظری برای نمایش وجود ندارد. شما اولین نظر باشید.


ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد شوید