Notebook

جلسه دوم:‌ لینوکس با تمرکز بر توزیع اوبونتو

چهارشنبه, 06 فروردین 1399 مهران زیدی مجازی به اتمام رسیده

لینوکس، گنو/لینوکس، کرنل، توزیع‌های مختلف لینوکسی، ترمینال، آقای لینوس تروالدز!
احتمالا بارها این اتفاق افتاده است که واژه‌های مذکور را شنیده اید اما بطور دقیق ندانید که هرکدام چه هستند و حتی شاید در برخورد اول هرکدام از آنها سبب سردرگمی و گیج شدنتان شده باشند! 
در دومین رویداد جامعه گیک‌های کامپیوتر اولین هدف بر آن بود که تفاوت واژه های بالا برای همگان مشخص شود.
در این رویداد کارمان را  با تعریف یکسری قصه جالب و کمتر شنیده شده در مورد لینوکس و خالق آن یعنی آقای لینوس تروالدز آغاز کردیم و چگونگی پیوستن لینوکس به دنیای نرم‌افزار آزاد را از زبان مهران زیدی شنیدیم.
کار با معرفی یکسری توضیحات درباره‌ی توزیع‌های مختلف لینوکسی ادامه پیدا کرد و در نتیجه ی این مقدمه چینی ها به مباحث اصلی جلسه رسیدیم! یعنی سیستم عامل اوبونتو!LinuxPeng
قرار بر این بود در این جلسه بطور خاص به سیستم عامل اوبونتو بپردازیم، از این رو ورژن های مختلف اوبونتو را مورد بررسی قرار دادیم و مراحل نصب آن را بصورت گام به گام روی ماشین مجازی پیش بردیم.
برای نصب اوبونتو چالش هایی که احتمال دادیم هر فردی را حین نصب درگیر خواهند کرد و همچنین سوالاتی که درباره‌ی یکسری مفاهیم ممکن بود در ذهن هر کسی شکل بگیرد را بررسی کردیم تا نصب این سیستم عامل راحت‌تر و تقریبا حرفه ای تر انجام شود.
کار را در محیط ترمینال ادامه دادیم و با دستوراتی آشنا شدیم و مفاهیمی را بررسی کردیم که دانستن آنها می‌تواند نقطه ی آغازی باشد برای ادامه کار با سیستم عاملهای مبتنی بر لینوکس.
اگر شما هم علاقه دارید اطلاعات خود را در مورد موارد مذکور بالا ببرید و کمی بیشتر با دنیای لینوکس آشنا شوید این رویداد را از دست ندهید.
ویدیوی این رویداد به 3 پارت مجزا بخش بندی شده است که از طریق لینک زیر می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.اشتراک گذاری:


رویدادهای مشابه


ساخت موس با آردوینو

در این رویداد به ساخت یک موس با ماژول جوی استیک و برد آردوینو promicro و بررسی کد آن خواهیم پرداخت. اگر از علاقه مندان به اینترنت اشیا هستیداین رویداد را از دست ندهید.

جلسه چهارم: اینترنت اشیا(IOT)

با توجه به کاربر روز افزون اینترنت اشیا در تکنولوژی‌های گوناگون نیاز به یادگیری این علم هر روز بیشتر احساس می‌شود، در این رویداد سعی شده است به مسائل پایه‌ای اینترنت اشیا اشاره شود تا روند یادگیری برای مخاطبین آسان‌تر شود.

جلسه پنجم: آشنایی با فریمورک جنگو (django)

در جلسه پنجم CGC به معرفی فریمورک محبوب و قدرتمند جنگو (Django) خواهیم پرداخت و در پایان پروژه‌ای را آغار می‌کنیم تا به صورت عملی جنگو (Django) را تجربه کنیم.